Опубліковано: 27.11.2020. Переглядів: 117


Що варто знати людям, які вже перехворіли на COVID-19

Кореспондентка 032.ua дізналася у львівських медиків, що потрібно знати людям, які вже перехворіли на COVID-19. Як розповів директор Львівської інфекційної лікарні Сергій Федоренко, у медицині з’явився так званий термін «посткоронавірусний синдром». Це йдеться про симптоми та синдроми, які з’являються після перенесення коронавірусної хвороби.

-Які можуть залишатися симптоми після одужання?

-У кожної людини прояви можуть бути різні. Це залежить від того, який орган уражений. Палітра ускладнень при посткоронавірусному синдромі є надзвичайно широкою. Хворий, виписаний зі стаціонару, залежно від різних симптоматичних проявів, повинен спостерігатися у фахівця за профілем ураження тих чи інших органів і систем.

-Розкажіть, будь ласка, про поширені прояви.

-Якщо були уражені легені, то без сумніву можуть залишатися кашель, задишка. Відповідні прояви людина може спостерігати до двох — трьох місяців.

Можливе ускладнення зі сторони серцево-судинної системи. Зокрема, нестабільність показників артеріального тиску, тобто це можуть бути підйоми та падіння тиску, неприємні болі у ділянці серця, запаморочення, головний біль.

На жаль, на практиці були випадки, коли розвивалися гострі динамічні порушення мозкового кровообігу, як наслідок — розвивалися інсульти. Без сумніву, їх важко лікувати, після них проходить складне відновлення пацієнта до нормального стану життєдіяльності.

У пацієнтів, що перехворіли, також може спостерігатися біль у м’язах, зокрема у нижніх кінцівках. Внаслідок накопичення значної кількості молочної кислоти, виникають неприємні та больові відчуття у ділянці стоп. Це пов’язано із неврологічними судинними ураженнями нижніх кінцівок.

Якщо людина хвора на діабет, то можуть виникати непрогнозовані підйоми або падіння рівня глюкози у крові аж до гіперглікемічної коми (це стан, коли рівень глюкози є надзвичайно високим). Небезпечний для життя є стан гіпоглікемії, коли відбувається різке падіння рівня глюкози у крові.

Можливе також ураження центральної нервової системи, зокрема структури головного мозку, де є центр терморегуляції. Внаслідок ураження такого центру, може бути субфебрильна реакція, тобто підйом температури вище нормальних показників — понад 37 °C.

-Як виявити COVID-19 вдома?

-Пульсоксиметр

-А як щодо помітного виснаження, втоми. Скільки це може тривати?

-Якщо говорити про порушення зі сторони вегетативної нервової системи, вони можуть тривати кілька тижнів після одужання. Наші спостереження за хворими свідчать, що впродовж двох-трьох місяців може бути слабкість, також може погіршуватися апетит. У такій ситуації потрібно збільшити дози необхідних вітамінів, проконсультуватися у невролога.

-Чи може виникати депресія у людей після одужання?

-Інколи хворі потребують додаткової консультації у психолога, тому що у деяких із них спостерігаються пригнічений настрій, депресія, порушення сну. Самостійно важко вибратися із цього стану. Головне — не затягувати, не впадати у паніку, депресивний стан та звертатися до фахівців за допомогою.

-Що можна порадити людині, яка перехворіла на коронавірус?

-Рекомендації повинні бути індивідуальними, тому що кожна людина — це окремий організм, який по-різному реагує на той чи інший подразник. Без сумніву, після того, як людина перехворіла, я би рекомендував зробити загальний розгорнутий аналіз крові, щоб можна було подивитися і на формені елементи.

-А чи потрібно пацієнтам робити повторний рентген чи комп’ютерну томографію?

-Якщо було вагоме ураження легень, то рекомендував би через певний час (орієнтовно через 2−3 місяці) робити контрольне рентгенографічне дослідження або УЗД грудної порожнини. Це потрібно для того, щоб дізнатися, чи є у легенях гострі запальні вогнища. Щоб пришвидшити розсмоктування цих залишкових явищ, людина може поїхати згодом у санаторій відповідного профілю або ж робити фізіологічні чи фізіолого-терапевтичні маніпуляції.

-А як щодо комп’ютерної томографії?

-Повторну комп’ютерну томографію потрібно робити за життєвими показниками тільки за скерування лікаря, адже це значне рентгенівське навантаження на організм. Робити ще раз комп`ютерну томографію варто, для прикладу, якщо у хворого було 70% ураження легень і незважаючи на інтенсивну терапію, стан пацієнта швидко погіршується.

-Скільки може тривати процес відновлення після хвороби?

-Процес відновлення може тривати від кількох тижнів до кількох місяців. Це індивідуально, залежить від легеневої системи, органів дихання. Якщо людина впродовж життя мала пневмонії або інші ураження органів грудної порожнини, то процес відновлення буде довший.

У коментарі кореспондентці 032.ua директорка Львівського лабораторного центру МОЗ, епідеміологиня Наталія Іванченко (Тімко) також зазначила, що у кожного процес відновлення триває індивідуально. Чим важчим був перебіг хвороби, тим довшим буде відновлення. За її словами, чітко сказати, що буде, коли людина перехворіє, неможливо. Адже є люди, у яких тримається підвищена температура тіла, у когось — депресивний стан, кашель. У багатьох пацієнтів спостерігається порушення у роботі системи згортання крові.

-Пані Наталіє, можете надати рекомендації для людей, які перехворіли на коронавірус?

-Пацієнтам, які перехворіли, можна порадити провакцинуватися від грипу та пневмокока (за скеруванням лікаря), гарно харчуватися, достатньо гуляти, вживати вітамінізовану їжу. Є частина людей, які потребують професійної допомоги психолога. Лікар кожному індивідуально призначає, що потрібно робити, коли людина одужає. Водночас після одужання не слід втрачати пильність, тому що є випадки повторного інфікування коронавірусною інфекцією.


Розробка сайтів у Хусті


Телефонуйте сьогодні:

+38 050 7000 736

+38 098 311 9070

Гарантійне обслуговування, адміністрування, просування, технічна підтримка


Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.

Loading...