Опубліковано: 06.02.2020. Переглядів: 634


Приголомшливі факти: відомо про плани Гітлера і Волошина щодо Закарпаття напередодні Світової війни (Листування)

Операція «Грюн». Абвер — Карпатська Україна. Оприлюднено документи по аншлюсу Німеччиною Чехословаччини і операції Абвера на Підкарпатській Русі — «Карпатська Україна».

У мережі оприлюдили документи, а саме листування по питанням аншлюсу (приєднання, союз – ред.) Німеччиною Чехословаччини і операції Абвера на Підкарпатській Русі – “Карпатська Україна”.

Мова, серед іншого, йде і про території сучасного Закарпаття та події на цих територіях, а також плани щодо них у період 1938-1939 років.

Згадуються в листуваннях міста Хуст, Мукачево, Ужгород, Севлюш (Виноградів – ред.) Перечин та Свалява, а також населені пункти Середнє, Горінчово, Драгово, Вульховец та інші.

Крім цього у листуванні йдеться і про прохання до бундесканцлера і фюрера Адольфа Гітлера від  Августина Волошина щодо Карпатської України.

Публікуємо оприлюднені матеріали, документи, телеграми та листи, а також їх переклад.

телеграма
Прага, 21 жовтня 1938 року, 15.20 Uhr
Надійшло: 21. 10. 1938 року, 17.15 Uhr
Відповідь на телеграму 628 від 18 жовтня
Зі мною зв’язався громадянин Рейху Ойтол Вітошинскі, який нібито є лідером української меншини в Відні і членом Міжнародного конгресу меншин. Вітошинскі заявив, що має рекомендацію ще невернувшемуся в Прагу, депутату Кундтові, і попросив мене з посиланням на розпорядження підполковника Гребе, бути посередником у приватній бесіді з міністром закордонних справ Хвалковським. Мета бажаного обговорення полягає в тому, щоб вплинути на міністра закордонних справ з тим, щоб підтримати український рух в Карпатській Україні по відношенню до велико- російській і, зокрема, сприяти видаленню міністрів Броді і Фенцика з їх постів.
Прохання по телефону дати вказівку про те, чи поїздка Вітошинскі з офіційної німецької сторони схвалена і, щоб в разі необхідності, представництво неофіційно його покровительствувало.
Henke

сторінка 047
Прага, від 29 жовтня 1938 р
Nr. 681 від 29/10
1). Новий карпато-український прем’єр-міністр монсеньyoре Волошин сьогодні відвідав мене і висловив прохання передати фюреру і рейхсканцлеру глибоку подяку карпато-українського народу за його звільнення. Карпато- Україна знає, що за досягнуту нею тепер незалежність, вона повинна дякувати виключно фюрера і рейхсканцлера і, вона цього ніколи не забуде.
2). Колишній прем’єр-міністр, Броді, вчора за підозрою в державній зраді був заарештований і доставлений у слідчий ізолятор районного суду Панкрац в Празі. Проти нього нібито є неспростовні докази про те, що він, нібито,  за вказівкою угорського уряду, готував приєднання (Аншлюс) Карпато-України до Угорщини і за його роботу, начебто, в винагороду отримав велику суму грошей.
3). Я тільки-що конфіденційно отримав повідомлення про те, що прем’єр-міністр Сирові строго (енергійно) попередив карпато-українського полонофільского міністра Фенцика за можливі антидержавні дії.
Генке (Henke)
Посол Рейху в Празі.

Сторінка 064 Справа № 438 032
Прага, 8 листопада 1938 Німецьке диппредставництво.
Дуже терміново!
Стосується: внутрішньо-політичної ситуації в Карпато- Україні
З посиланням на доповідь від 30 жовтня поточного року.
Цим тиражем маю честь надати вам до прихильного прийняття до відома два уривки з газети «Богемія» про постанову і заборону карпато – українського міністра внутрішніх справ д-ра Бачинського, далі про відхід міністра Фенцика, відомого полонофіла, з крайового карпато-українського уряду, і про намір карпатсько-українського прем’єр-міністра Волошина офіційно перейменувати Підкарпатську Русь в «Карпатсько- Російську Україну».
Ці політичні рішення Карпато- Українського уряду дозволяють впізнати чіткий українсько-націоналістичний курс. Як мені кілька днів тому посол Масарик повідомив, центральний Празький уряд також підтримує прем’єр-міністра Волошина в його зусиллях по придушенню великоросійського впливу в Карпато- Україні, яке недавно вплинуло на мадьяро- і полонофілів.

Підпис: Генке.

Сторінка 067 Справа № 438 032
Прага, 31 жовтня 1938 Німецьке диппредставництво.
Стосується: Україна
Політична ситуація в Карпато- Україні вимагає повернути широку підтримку українській національного раді – Сойму, а також з огляду на занадто сильний вплив двох мадярських політичних груп, Фенцика – російської національної партії / Броді – автономного Сільськогосподарського союзу.

– Оскільки українським кругам неясно, як провести успішну пропаганду, і їм не вистачає ідей і методів, то було б необхідно, щоб ці кошти були надані німецьким довіреним особам в Карпатській Україні, які виділяли б ці кошти тільки для виконання певних завдань. Перш за все, ми сподіваємося тим самим усунути  постійно повторюване акцентування пропаганди на те, що Карпатська Україна є просто “П’ємонт” прийдешньої Великої України, яка нами спостерігається, бо неминуче, що така пропаганда повинна лякати Польщу і Румунію.

Перш за все, необхідно розширити українську щоденну газету «Нова Свобода», далі розширити пропаганду української Національної Ради – Сойму, який в даний час працює виключно з листівками, які треба замінити кольоровими плакатами, так примітивне українське населення під візуальним впливом можна набагато сильніше піддати своєму впливу , ніж простими листівками. Ми могли б надати точний кошторис витрат протягом 8 днів, але в критичний момент нам буде потрібна негайна сума в розмірі 15 000 Kc.
Крім того, українському рухові буде потрібно близько 15 друкарських машинок для своїх офісів: кирилиця-російська писемність, а також два гектографічні апарати, по одному для районів Севлюша і Хуста.

Сторінка 072 Справа IV 8319/38
I.
«Закарпаття», як частина Чехословаччини, при збереженні колишньої назви “Підкарпатська Русь», є незначним місцевим явищем. Ця територія, під назвою “Карпато – Україна”, повинна буде боротися за те, щоб стати важливим політичним фактором. З цієї точки зору необхідно, щоб і чеська номенклатура була офіційно і в пресі (конституція, радіо, газети) до цього адаптована. За важливістю потім слід зазначити, що в Карпато- Україні є такі етнічні групи: українці, німці, чехи, угорці та євреї. Отже, слова що вводять в оману «Русини» і «Рутенія» повинні бути вилучені з ужитку.
II.
Продовольче постачання: український уряд повинен бути в змозі вільно розпоряджатися зерном (кукурудзою), купленою в Румунії, в обхід чеської зернової монополії.
Забезпечення населення медикаментами: оскільки найбільші санітарні об’єкти залишаються в Ужгороді та Мукачеві, застосування отримає санітарний IS літак, а також санітарні колони з німецькими лікарями і матеріальними потребами для потреб N. S. Y.

Негайна програма: Розширення головної дороги, частково перерваної поступкою Ужгорода та Мукачева, шляхом створення двох з’єднувальних шляхів сполучення.
а) від Собранце до Середнє в об’їзд по дузі на північ від Ужгорода
б) від розвиту до Лалова, аналогічно в об’їзд на північ по великій дузі навколо Мукачева та села Чинадієво.
c) модернізація існуючої дороги від Перечина через Сваляву, Горінчово, Драгово, Вульховец в Мараморош-Сігет.
г) Розширення дороги між Волівцем і Воловим.

Для реалізації цих робіт створити змішану німецько-українську спеціалізовану комісію (бюро Тодта¹⁾). Фінансування: через слабку чеську допомогу терміново необхідний грошовий кредит RM 3 000 000.- (рейхсмарки) на зимовий період (можливе використання свого часу в Німеччині депонованих урядом Української Народної Республіки 430. 000. 000.- золотих марок)

¹⁾ Bauorganisation für militärische Anlagen, die sowohl in Deutschland als auch in den von deutschen Truppen besetzten Gebieten kriegswichtige Bauvorhaben durchführte. 28. травня 1938 р. була створена організація Тодт.
¹⁾ Будівельна організація по реалізації військових об’єктів, що здійснювала важливі в ході війни будівельні проекти, як в Німеччині, так і на територіях, окупованих німецькими військами.

Bewaffneter der Organisation Todt beaufsichtigt zwei Juden beim Straßenbau in der Sowjetunion, 1941
Озброєний наглядач з організації Тодт спостерігає за двома євреями на будівництві доріг в Радянському Союзі, в 1941 р

Нарукавна пов’язка для працівників Організації Тодта
III.
Негайне створення німецького консульства в Хусті (по можливості зі знанням української мови, а не російської, одночасно в якості уповноваженого представника з виконання чотирирічного плану Генерал_Фельдмаршала Герінга)

IV.
Велике пропагандистське значення мало б, якби німецька колона з трьох або чотирьох автомашин негайно проїхала б по країні , щоб таким чином демонстративно показати населенню інтерес Німеччини до країни.

сторінка 073
Важливим моральним фактором для заспокоєння була б, участь націонал-соціалістичної провінційної преси. Її участь в пропаганді була б доцільною.
V.
Для побудови економіки і адміністрації були б бажаними німецькі консультанти. Аналогічним чином, було б доцільно запросити деяких українців з бізнесу і адміністрації в Німеччину і показати їм там деякі об’єкти, які можуть бути зразковими для будівництва в Україні. Було б вигідно, якби німецькі радники знали українську або чеську мови.
VI.
З урахуванням польської та угорської диверсійної роботи, конкретно в прикордонних районах, необхідна тісна співпраця між політичним керівництвом і адміністрацією. Для цього необхідно негайно організувати:
а) Національну гвардію (Січ). Міністр Ревай мав би бути призначений фюрером, а нинішній командир Дмитро Климпуш повинен отримати звання начальника штабу. Ця Січ повинна одночасно навчатися ведення політичної просвітницької діяльності.
б) Спостереження поліцейських служб безпеки (прикордонної охорони), зокрема, за національно-революційними елементами та російською еміграцією, відпустки українцям, службовцями офіцерами або унтер-офіцерами в німецькому вермахті. Формування української національної армії при збереженні (якомога довше) чеської верхівки (генерала Сватека).
VII.
Залучення до роботи українських безробітних в Німеччині ще в поточний зимовий час. (N. d. F .. ???)
VIII.
Встановлення радіостанції в Хусті.
+ + +
Примітка:
1. Нинішній празький уряд здебільшого бенешіанці і русофіли. Ефективність реалізації вищевказаних пунктів у вирішальній мірі залежить від відносин між Прагою і Берліном. Нинішній український уряд має бути обов’язково збережено, тим більше, що нинішній чеський уряд має намір переформуватися. Демпфірування Словаччини. Українську національну революційну еміграцію, особливо вісь Берлін – Відень, слід було б взяти під суворий контроль і відсторонити від роботи в Карпатській Україні.
2. Створення ідеологічно незалежного української органу з німецькою допомогою під керівництвом редактора Мольяно.

Його Високоповажності бундесканцлеру і фюреру Адольфу Гітлеру
Берлін
Як новообраний перший президент Карпатської України вважаю за свій обов’язок висловити Вам мою щиру подяку за Вашу підтримку досі і в той же час прошу вашого подальшого сприяння в нинішній критичній ситуації.
Др. Волошин Августин
Перший президент Карпатської України
Телеграма Nr. 308 з Хуста 1417 47 15 1345, від 15 травня 1939

Переклад українською ““ПЕРШИЙ.com.ua””

Джерело


Розробка сайтів у Хусті


Телефонуйте сьогодні:

+38 050 7000 736

+38 098 311 9070

Гарантійне обслуговування, адміністрування, просування, технічна підтримка


Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.

Loading...