Опубліковано: 28.01.2020. Переглядів: 233


У захисників Боржави увірвався терпець: вимагають відміни злочинних документів і притягнення до відповідальності причетних чиновників

Захисники унікальної частини Українських Карпат — полонини Боржава, яку намагаються знищити вітряками захланні доморощені олігархи та їх місцева прислуга, написали відкритого листа, у якому коротко описали суть боротьби, що триває вже рік, а також поставили перед владою чітку вимогу скасувати злочинні документи, видані Департаментом екології та природних ресурсів Закарпатської ОДА та Свалявською та Воловецькою РДА, а також притягнути «до відповідальності всіх причетних до просування цього нищівного проекту посадових осіб та публічної чіткої позиції обласної влади».

ВІДКРИТИЙ ЛИСТ

Ми, небайдужі представники громадськості, екологічних,  наукових, туристичних та спортивних спільнот, обурені та публічно засуджуємо злочинну позицію Департамента екології та природних ресурсів Закарпатської ОДА в питанні лобіювання гігантських вітряків на Боржаві.

Головний «екологічний департамент» Закарпаття по суті просуває і захищає нищівний проект забудови  Боржавських полонин замість того, щоб виконувати свою профільну функцію і  запобігати шкоді, яку таке масштабне будівництво може нанести навколишньому середовищу.

Нещодавно громадським рухом «Врятуй Боржаву» було візуально продемонстровано масштаби земляних робіт при будівництві ВЕС і ту шкоду, яку вони незворотньо нанесуть чутливій екосистемі гірської полонини і господарству регіону. Інфографіка Іштвана Цапа та Артура Рущака  набула великого розголосу і викликала обурення в соціальних мережах, отримавши понад 1200 репостів всього лише за два дні. Таким чином вчергове були опубліковані факти очевидно недостовірних відомостей у Висновку з оцінки впливу на довкілля, який видав даний Департамент.

В умовах глобальних змін клімату, погіршення стану повітря і нестачі водних ресурсів Карпати залишаються своєрідним «банком» чистого повітря і води не тільки для нашої країни, а і для Східної Європи. На Боржавському масиві формується значна частина стоку цілого ряду річок і потічків, які живлять Тису – транскордонну водну артерію і важливу частину головного водотоку Європи – Дунаю. При цьому, згідно з застереженнями Басейнового управління водних ресурсіа річки Тиса, будь-яка будівельна діяльність на території Полонини Боржава буде мати негативний вплив на стан ґрунтів, посилення ерозійних процесів, що призведе до погіршення умов проходження паводків і спричинить негативний вплив на стан поверхневих вод.

Водоносні горизонти на Полонині Боржава залягають, починаючи з глибини близько 3 метрів. При цьому, згідно з документацією забудовника, для фундаментів під вітрові установки на крутих схилах Боржавських полонин будуть влаштовуватись буро-набивні палі глибиною 15-20 метрів. З урахуванням товщини плити фундаменту і попереднього зрізання схилів для вирівнювання будівельних майданчиків, заглиблення у товщу нестійких порід Боржавського хребта буде відбуватись на глибину 5-ти поверхового будинку і глибше! Це неодмінно призведе до втручання у водоносні горизонти і порушення гідрологічного режиму території. Володіючи всією цією інформацією, Департамент екології цинічно стверджує, що негативного впливу на воду і ґрунти від будівництва не буде.

Департаменту була надана вся необхідна інформація про негативні явища, які є характерними для території планованого будівництва, зокрема, зсуви, селі, обвали і навіть землетруси (на цій території зафіксовані землетруси до 7 балів!) Незважаючи на це, Департамент прийняв рішення про безпечність і припустимість такого будівництва.

Про цей небезпечний проект вже говорять і поза межами України, оскільки, допустивши скандальне будівництво, Україна порушить свої міжнародні зобов’язання у рамках Конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі (Бернської конвенції). Адже вся територія планованого будівництва входить до об’єкту Смарагдової мережі, затвердженої Радою Європи, – мережі територій особливого природоохоронного інтересу, які мають ключове значення для збереження біологічного різноманіття у Європі. Постійний комітет Бернської конвенції вже звернувся до Міністерства енергетики та захисту довкілля з рекомендацією зупинити цей проект для виконання його незалежної екологічної  експертизи.

Реалізація проекту не лише завдасть непоправної шкоди природі, але і зробить неможливим розвиток туризму і багатьох видів спорту, серед них – і кілька національних видів, для яких Полонина Боржава має ключове значення. Це призведе до погіршення соціально-економічних умов у регіоні, значною мірою пов’язаних з розвитком галузі туризму і рекреації.

Про грубу невідповідність даної планованої діяльності головному містобудівному документу області — Схемі планування Закарпатської області зауважив головний архітектор Закарпаття М.Пігуляк. Який чітко зазначив, що території Боржавських полонин  зарезервовані для формування туристично-рекреаційних зон, гірсько-рекреаційних комплексів і одночасно віднесені до проектних територій  створення нових та розширення існуючих об’єктів ПЗФ, що не сумісно із розміщенням об’єктів промислової енергетики.

Всі ці факти та багато інших всупереч законодавству свідомо не були враховані Департаментом при проведені оцінки впливу на довкілля. Була грубо порушена процедура проведення громадських слухань і свідомо проігноровані зауваження фахівців, а відповідь на них фактично давав не департамент, а забудовник.

Враховуючи вищезазначене, захисники Боржави публічно вимагають скасування цього злочинного анти-екологічного висновку Департамента екології та природних ресурсів Закарпатської ОДА, а також інших документів, виданих з порушенням законодавства, зокрема, Детальних планів території для будівництва вітрової електростанції, затверджених відповідними рішеннями Свалявської та Воловецької районних адміністрацій. Також ми вимагаємо притягнення до відповідальності всіх причетних до просування цього нищівного проекту посадових осіб та публічної чіткої позиції обласної влади.


Розробка сайтів у Хусті


Телефонуйте сьогодні:

+38 050 7000 736

+38 098 311 9070

Гарантійне обслуговування, адміністрування, просування, технічна підтримка


Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.

Loading...