Опубліковано: 22.01.2020. Переглядів: 4343


«Розділення» квитанції на газ: що потрібно знати?

В інформаційному просторі останнім часом спостерігається певне занепокоєння з приводу розділення однієї квитанції за газ на дві. Що слід знати споживачам із цього приводу – детально роз’яснила пресслужба АТ «Закарпатгаз».

Історія питання

Йдеться про анбандлінг (цей термін якраз і означає розділення) – відокремлення функцій продажу газу від його розподілу (доставки). Такі кроки – вимога часу та європейської спільноти, адже це значно спрощує вибір постачальника, себто продавця блакитного палива. Процес розпочався ще в 2010-му, коли Верховна Рада прийняла Закон України «Про засади функціонування ринку природного газу». А 2015-го проголосували за ЗУ «Про ринок природного газу», котрий встановлює принцип вільного вибору постачальника. Введення у дію новацій розпочалося з непобутових споживачів (юридичних осіб). Тепер така можливість є і в населення. Напередодні 2020 року Нацкомісія з питань регулювання енергетики та компослуг затвердила постанову, якою чітко прописано, що в рахунках за блакитне паливо не буде нарахувань за послуги з його доставки.

Як було раніше і як тепер?

За грудень 2019-го краяни ще отримають квитанції без розділення, у яких показані 4 складові вартості газу. За 1 його кубометр споживач із Закарпаття повинен заплатити 6,30 грн. Із них 5,13 грн (81,4%) ідуть на рахунок НАК «Нафтогаз» за оптовий продаж постачальникам видобутого в Україні або імпортованого газу; 0,13 грн (2%) отримує ТОВ «Закарпатгаз Збут» як роздрібний постачальник зі спеціальними обов’язками; 0,19 грн (3%) – АТ «Укртрансгаз» за транспортування магістральними газопроводами;

0,85 грн (13,6%) – АТ «Закарпатгаз» за послуги розподілу, в які входить транспортування розподільчими газопроводами, облік газу, повірка лічильників, ремонт, заміна газопроводів і їх обслуговування. Щодо останнього, передбачається також аварійне та в Центрах обслуговування клієнтів.

Починаючи з січня, з рахунку за газ вилучається графа «розподіл (АТ «Закарпатгаз»)». З цього часу всі споживачі блакитного палива отримають окремі рахунки: один за газ як товар, другий – за послугу з його доставки.

Яким буде платіж за доставку газу?

Щомісячний платіж за доставку газу буде однаковим упродовж року, на відміну від самого газу, ціна якого може змінюватися щомісяця або щоквартально. Вартість доставки жодним чином не залежить від ринкових коливань і обраховується, виходячи з реального обсягу споживання блакитного палива за попередній газовий рік (таким називають період із 1 жовтня одного року по 31 вересня наступного). Тариф за доставку 1 кубометра газу, який установила НКРЕКП для оператора АТ «Закарпатгаз», із 1 січня 2020-го буде 1,04 грн (з ПДВ – 1,25 грн).

Приклад розрахунку щомісячної плати

Скажімо, родина умовного Василя Товтина, що складається з 4-х осіб, мешкає у власному будинку в Ужгороді. За рік, із 1 жовтня 2018-го по 31 вересня 2019-го, вона спожила 2200 куб. м. газу. Аби вирахувати, яким є цьогоріч для сім’ї щомісячний платіж за його доставку, 2200 кубів множимо на тариф з ПДВ (тобто на 1,25) і ділимо на 12. Виходить 229,17 грн.

Отже, щомісячний платіж становить 229,17 грн, річний – 2750,04 грн. Василь Товтин може сплачувати щомісяця по 229,17 грн або ж заплатити за квартал, півроку чи навіть за весь рік відразу – тоді впродовж 2020-го йому залишиться платити виключно за спожитий газ постачальнику.

Важливо! Наведений приклад стосується розрахунків на цей рік. Але давайте змоделюємо ситуацію, що в березні 2020-го Василь Товтин отримує пропозицію виїхати за межі країни на 6 місяців у зв’язку з роботою. Він збирає родину, ставить будинок на сигналізацію і на пів року залишає помешкання. Звісно, блакитне паливо в цей період не використовується. Та він усе одно повинен сплатити за розподіл (транспортування) 2750,04 грн. Але! При розрахунку щомісячного платежу за доставку газу для Товтинів у наступному, 2021-му, буде враховуватися об’єм споживання в період із 1 жовтня 2019-го по 31 вересня 2020-го. Скажімо, за ті 6 місяців використали 900 куб. м. газу. У такому випадку розрахунок відбуватиметься так: 900х1,25:12=93,75 грн. Тобто у 2021-му сім’я сплачуватиме щомісяця 93,75 грн, або ж 1125 грн за рік. Тобто, як бачимо, зменшення споживання відобразиться на платежі в 2021-му.

Якщо людина сплачує за газ по книжці…

Книжка залишається й використовується для подальшої оплати спожитого газу. У неї заносяться попередні та поточні показники, від чого залежить сума до оплати.

А от у випадку з оплатою тарифу на розподіл потреба у веденні аналогічної книжки відсутня, адже платіж щомісяця однаковий, жодних додаткових даних вносити не потрібно, його підтвердженням є квитанція, видана у банку чи отримана через платіжну систему. Тим паче, що розрахуватися, як уже згадувалося, можна відразу за весь рік, зменшують свої витрати на комісії. Однак якщо для споживача принципово сплачувати за книжкою, він може звернутися у Центр обслуговування клієнтів «Закарпатгазу».

Краяни питають: «У грудні ціна була 6,30 грн за 1 куб, включаючи доставку, а в січні – 6,91 грн без неї. То як це назвати? Вирішили обманути людей?»

Жодного обману нема. Є певне нерозуміння частиною споживачів механізмів формування ціни на газ в Україні. Отож, пояснимо. Її, як на товар, встановлює «Нафтогаз». До 1 травня 2019-го вартість блакитного палива була однакова по всій території України й не змінювалася щомісяця. Однак ось уже 8 місяців, як вона варіюється, залежно від ситуації на газовому ринку. Те, що існує різниця між грудневою і січневою ціною, жодним чином не пов’язано з розділенням платежів. Якби вартість залишалася стабільною, людям було би легше сприйняти відокремлення. Але твердження, що до існуючої ціни на газ додається 1,25 грн і ці кошти доводиться сплачувати «зверху», – абсолютно хибне. Зростання ціни залежить виключно від коливань на ринку, що й відбулося в січні. Тобто якщо вартість фактично спожитого кубометра блакитного палива для закарпатців становить 6,91 грн, то у випадку нерозділення рахунків вона була би 8,16 грн, роз’яснює пресслужба «Закарпатгазу». І додає: питання, які виникають, споживачі можуть надсилати на електронну адресу press@zkgas.com.ua.


Розробка сайтів у Хусті


Телефонуйте сьогодні:

+38 050 7000 736

+38 098 311 9070

Гарантійне обслуговування, адміністрування, просування, технічна підтримка


One thought on “«Розділення» квитанції на газ: що потрібно знати?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.

Loading...