Опубліковано: 02.12.2019. Переглядів: 1445


Скелети у шафах Закарпатської обласної стоматполіклініки (ФОТО)

Протягом останнього тижня у інформаційному просторі Закарпаття жваво обговорюється тема продажу приміщення обласної стоматологічної поліклініки з наміром вигнати на вулицю всіх працівників.

Тема і справді резонансна, тому вирішили дослідити, звідки у неї, як то кажуть, «ноги ростуть».

Все почалося з проекту рішення Закарпатської облради про ліквідацію некомерційного комунального підприємства облради «Закарпатська обласна стоматологічна поліклініка». Проект, щоправда, так і залишився проектом, не дійшовши до сесійної зали і був знятий з розгляду. Натомість, після обурення працівників стоматполіклініки та їх прихильників, на порядок денний сесії було винесено питання про отримання інформації щодо діяльності некомерційного комунального підприємства облради «Закарпатська обласна стоматологічна поліклініка» та стану надання стоматпослуг мешканцям краю.

У процесі дослідження діяльності закарпатської обласної поліклініки, з відкритих джерел вдалося з’ясувати, що ця установа щороку отримує з бюджетів різних рівнів близько 10 млн грн! Майже 90% цієї суми становить державна субвенція. А оскільки зараз держава повісила схожі фінансово «важкі» об’єкти на плечі обласних бюджетів, то питання про доцільність чи недоцільність витрачання такого шматка грошей постало цілком логічно.

На що ж витрачають 10 млн грн. щорічно у обласній поліклініці? Майже 90%, зі слів самих працівників поліклініки, йде на зарплату. З їх слів, без документального підтвердження, там працює близько 120 чоловік. При чому слово «близько» у річному вимірі щомісячних зарплат на одну людину, з точки зору здорової логіки, виливається у кругленькі суми. Тому поле для маніпуляцій тут — чимале.

Зважаючи на розмір цієї будівлі, 120 лікарів там фізично не помістяться, не те, що надаватимуть якісні стоматпослуги. Тобто питання про взяття на роботу «мертвих душ» і маніпуляції із зарплатою у цьому випадку саме напрошується…

Попри це, таке джерело, як data.gov.ua видає значно інші дані про розмір зарплатні працівників — 1млн 850 тис грн… Про всяк випадок багата стоматполіклініка ще у поточному році придбала ще один рентгенівський апарат за 930 тис. грн. Щоправда, лікарі забули вказати, який саме апарат: новий, вживаний, точковий чи для панорамних знімків…

Отож, ми промоніторили ціни на ринку медобладнання для стоматології і з’ясували, що точковий пересувний рентген-апарат для «фотографування» окремих зубів коштує від 60 до 125 тис грн.. А великий стаціонарний новенький рентегн-апарат хорошої якості можна купити за ціною від 400 до 500 тис грн. Але ж обласна стоматполіклініка не може собі дозволити купувати дешеву апаратуру… Мабуть державні кошти не шкода…

Досліджуючи ефективність роботи обласної стоматполіклініки, вдалося з’ясувати, що наразі керівництво клініки просить з обласного бюджету ще близько 400 тис грн. на поточний ремонт будівлі. Про будівлю — окрема розмова. Вона за роки перебування у користуванні обласних стоматологів перетворилася у сумне видовище. Хоча, як пам’ятка архітектури місцевого значення, охороняється законом. Нині тут пристойно виглядають хіба що кабінети керівництва клініки та одне приватне приміщення корпусу, яке здається в оренду.

З іншого боку, виникає цілком слушне запитання: чому головлікар поліклініки не розпорядився за довгі роки надання платних послуг у рентген-кабінеті, роки здачі в суборенду приміщення, акумулювати кошти на ремонт будівлі? Так, фото одного зуба тут коштує близько 40 грн, а панорамний знімок близько 200 грн. Тобто апарат за майже мільйон відпрацьовує гроші.

Цікаво, куди вони йдуть?

А ще у приміщенні поліклініки на першому поверсі (вхід із заднього двору) платні послуги надають дитячі ортодонти і стоматологи. І черга до них протягом робочого дня чимала.

Ми й собі днями постояли у черзі і попитали цих людей, скільки коштують послуги лікарів на відвідини яких вони чекають. Огляд ортодонта — 50-100 грн. Матеріал пацієнти купують за власні кошти. Ціни ж на послуги стоматолога нічим не відрізняються від ринкових у приватних клініках. Охочі можуть перевірити…

Цікаво, чи платять ці люди кошти у скарбничку обласної поліклініки? І якщо так, то куди йдуть ці кошти? А можливо, вони, аби не витрачати, як більшість стоматологів Закарпаття, гроші на оренду або будівництво кабінету і купівлю медобладнання, просто домовилися з головним лікарем поліклініки за «гарні очі»? А варіант, до речі, зовсім непоганий: не ризикуєш, беручи кредит на відкриття власного кабінету, клієнтів не треба заманювати, їх тут завжди — хоч греблю гати…

Що ж до аргументів керівництва клініки щодо безкоштовного лікування тут учасників АТО та малозабезпечених верств населення, то воно насправді безкоштовне лише для пацієнтів, а не для держави. І державі, мабуть, цікавіше, аби ці люди отримували послуги у охайних клініках з сучасною апаратурою та відповідним медперсоналом.

З точки зору стратегічності даної установи теж є питання. Адже стоматполіклініка надає послуги далеко не пацієнтам з усієї області,я к це зазначено у її назві, а лише, як правило, жителям Ужгорода і району. Хоча у обласному центрі вибір поліклінік великий. Як і у кожному райцентрі і навіть великому селі області. Тобто, порівнювати таку установу зі, скажімо, кардо диспансером чи тубдиспансером або якоюсь іншою важливою і ексклюзивною установою в області не доводиться.

Разом з тим, прозорі і чіткі відповіді на згадані запитання про рух коштів у обласній стоматполіклініці можуть довести, що установа, щоправда, у дещо оптимізованому вигляді, може існувати й надалі, заробляючи на себе і заощадливо відносячись до державних коштів…

Отож чекаємо відповідей. Далі буде…


Розробка сайтів у Хусті


Телефонуйте сьогодні:

+38 050 7000 736

+38 098 311 9070

Гарантійне обслуговування, адміністрування, просування, технічна підтримка


Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.

Loading...