Опубліковано: 16.05.2018. Переглядів: 324


Маршал Китаю Фен Юсян — родом із Закарпаття? Ні!

image001На сайті Рахівського районного будинку дитячої та юнацької творчості розміщено інформацію «Бичківець – міністр оборони і маршал Китаю». Є нарис про нього як уродженця Бичкова і в книжці М. Волощука та О. Масляник «Рахівщини славні імена», що вийшла у Львові в 2016-му. Джерелом такої інформації послужив нарис ще 1999-го року журналіста й політолога з Вінниччини Костя Бондаренка, опублікований у «ПІКу», а затим у «Закарпатській правді». Ця публікація послужила джерельною базою для енциклопедичної довідки «Фен Юсян» в «Довіднику з історії України» тощо.

Не буду викладати розрекламовану й тому добре знану інформацію про те, як Іреней Фендь, 1868 р. н., син священика із закарпатського села Біштр, емігрував до США, служив у американській армії, іменувався Джерелі Феном, шукав золото на Алясці, став власником фірми з торгівлі китайськими товарами, одружився на китаянці, а з 1913-го в Китаї завдяки політичній і військовій діяльності під прізвищем Фен Юсяна піднявся на конкурентний рівень із Чан Кайші і Мао Цзедуном. Згадаю тільки те, що в доступних джерелах намагався знайти конкретні свідчення про знаменитого краянина. У щорічниках «Schematismus» за ті роки священики із прізвищем Фендь у закарпатських селах із назвою Бистрий не згадуються, хоч у словниках і довідниках знайдемо Марію Фендя (Орябина на Пряшівщині), Фендик (Велика Копаня), Фензь (Нижні Ворота, Пилипець)… Про результати пошуків у 2007 році опублікував замітки у ЗМІ, закликавши краєзнавців у метрикальних записах сіл із назвою Бистрий шукати інформацію про народження в 1868-му хлопчика з рідкісним іменем Іреней (по значенню – Мирний).

На публікації відгукнувся історик Омелян Довганич, царство йому небесне. Він повідомив, що, працюючи в архівах, натрапив в ужгородській газеті «Наш путь» за 1936 р., на першу публікацію з цього питання – статтю «Маршал Китаю – карпаторос». Там вимову китайського прізвища маршала передано так: Фенг-Хіу-Сенг. А далі пояснювалося, що він народився в «селі Бистре Підкарпатської Русі», що його справжнє прізвище – Іреней Фенгія. Далі йшлося про те, що він вчився у Пряшеві, переселився звідти в Америку, потім перебрався на Аляску, а звідти в Китай, де у 1890 році одружився з китаянкою, брав участь у придушенні боксерського повстання, з 1913-го жив у Пекіні й працював військовим інструктором, згодом служив у національній китайській армії Чан Кайші.

В енциклопедичних довідниках Китаю цей історичний діяч – етнічний китаєць, народився в родині муляра в провінції Чжілі (нині Хебей) 26 вересня 1882 року, у 1910-му закінчив Баодинську військову школу, в ході громадянської війни боровся за об’єднання країни, орієнтувався спочатку на Радянський Союз, а потім, разом із Чан Кайші, – на США, в ході війни з Японією став прихильником співпраці з комуністами, загинув під час пожежі на кораблі «Победа» в Чорному морі 4 вересня 1948 р., коли з дружиною і донькою їхав у Москву на зустріч зі Сталіним. У тритомнику спогадів «Моє життя» (1944) він докладно виклав свою китайську генеалогію, починаючи з прадіда, жодним словом не згадавши про приписане йому закарпатське коріння Фендів.

Як аргумент про такі зв’язки згадується факт, що його називали «християнський генерал» (бо, мовляв, син священика). Але й Чан Кайші прийняв християнство як об’єднуючу народи релігію та шлях до західноєвропейської модернізації країни, його характеризували словами «націоналіст, конфуціанець, християнин, диктатор». Боксерське повстання 1900 року засвідчило, що прихильники традиційних цінностей сприймали діяльність місіонерів як шкідливе втручання у внутрішні справи Китаю, під час цього останнього великого антихристиянського виступу, як стверджує В. Дацишен у книзі «Християнство в Китаї» (2007), було вбито близько 30 тис. китайських католиків і 2 тис. протестантів, загинуло більше ста католицьких і протестантських європейських місіонерів. 32-річний Іриней Фендь міг бути місіонером, а то й захисником слуг божих від насильників. Але це не є аргументом, щоб ототожнювати його з 18-річним на той час Фен Юсяном.

У цьому легко переконаємося, розглядаючи фото Фен Юсяна. На світлині 1930-го це – 48-річний типовий китаєць. Претендент у китайські маршали Фендь, якому на той час мало виповнитися 62, мав би виглядати старшим.

Спростовується версія про ідентичність Фендя і Фена й документами та науковими розвідками російських учених. Візьмемо до уваги цитування К. Бондаренком слів якогось Міклуша Кирна із Ділового, який нібито у 1919 році зустрічався з китайським генералом в Манджурії і чув, як той «англійською, німецькою, угорською, українською мовами закликав присутніх вступати до військових частин на боротьбу проти Радянської Росії». А Лапікури вустами Кирна передають нібито сказане генералом: «Я – українець! Я з Великого Бичкова. А прізвище моє – Фендь». Але ж на той час цей етнонім для самоідентифікації русини краю ще не вживали. А «Записки волонтера» (1927) В. Примакова, який був комуністичним радником маршала, у щоденниковому записі від 6 квітня 1925 робить наголос на тому, що з Фен Юй-сяном, який розмовляв китайською мовою, спілкувався через перекладача англійською. Якби це був Фендь, то мав би спілкуватися з радником без товмача.

Проливає світло на цю проблему й універсальна енциклопедія «Британіка». Природно, що західні країни слідкували за подіями в Китаї. Журнал «Тайм» (США) у 1928-му опублікував матеріали про Фен Юсяна, вмістивши його портрет на обкладинці журналу. Тож інформація про нього мусила потрапити і в «Британіку». Тут транслітерація його прізвища виглядає так: Feng Yu-hsiang, а дати життя – як у китайських довідниках. Перша частина найменування при побуквенному прочитанні могла знаючих Іренея Фендя із Бистрого (найвірогідніше Стропківської округи на Пряшівщині) підштовхнути до ототожнення його зі знаменитим маршалом Китаю.

А чи треба гордитися тим, чого не було?! Адже пошук міфів про велич карпаторосів, того чи іншого етносу сприймається у світі як публічне визнання своєї меншовартості.

Іван СЕНЬКО, краєзнавець


Розробка сайтів в Ужгороді

Розробка сайтів у Хусті


Телефонуйте сьогодні:

+38 050 7000 736

+38 098 311 9070

Гарантійне обслуговування, адміністрування, просування, технічна підтримка

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Loading...