Опубліковано: 16.04.2018. Переглядів: 254


30 років медсестрою відпрацювала свалявчанка Олена Янович (ФОТО)

medsestraСвалявська ендоскопічна служба нерозривно пов’язана з досвідченою медсестрою Оленою Янович (на фото), яка віддала цій непростій роботі три десятки літ, а нещодавно зняла з себе білий халат.

Олена Янович – донька відомого лісника з Плав’я пана Йосипа (щоправда, уже давно покійного), про якого свого часу тепло писав закарпатський прозаїк Іван Чендей у книжці «Свалявські зустрічі». Коли днями зайшла до кабінету головлікаря Свалявської ЦРЛ, аби написати заяву на звільнення, з очей навіть капнула непрохана сльоза – так не хотілося залишати улюблену роботу. Однак кожному свій час – і його нікому не спинити.

У колектив районної лікарні, який очолював славнозвісний Мирослав Чайковський, працювати прийшла після закінчення Берегівського медичного коледжу. Дотепер пам’ятає майже всіх своїх викладачів, однокурсників, яких доля розкидала по всьому Закарпаттю та за його межами. З кимось бачилася часто, з деякими контакти розгубила, та коли зустрічала у Сваляві чи в санаторії, де працювала за сумісництвом, щиро обнімала та подовгу розмовляла. Найчастіше її розпитували, чому, мовляв, не пішла вчитися на медфак, адже всі казали що вища освіта посильна саме таким, як вона, – старанним і обдарованим. Віджартовувалася: набридло за партою сидіти, хоче побачити себе в ділі. А після року медсестринської роботи так втягнулася і вподобала цю справу, що про виш і чути більше не бажала.

До речі, вона була першою та зоставалася єдиною медсестрою, котра ґрунтовно освоїла ендоскопічні ази – доти в райлікарні цим не займалися. За три десятки років настільки досконало освоїла свої функції, що лікарі навіть не ображалися, коли щось радила чи підказувала. Навпаки – прислухалися.

Не зайвим буде сказати, що становлення та розвиток свалявської ендоскопії нерозривно пов’язані з медсестрою Оленою Янович. Де вона не тільки працювала з пацієнтами! При цьому завжди дбала й про належний порядок у кабінеті. Бо він – другий її дім. Бувало, що організовувала ремонт приміщення, навіть сама білила стіни, фарбувала підлогу тощо, адже хворі на огляді повинні почуватися затишно та комфортно. Словом, була тут справжньою хазяйкою з 1987 року, «відлучившись» із роботи всього один раз, і то з поважної причини – народила доньку й пішла в декретну відпустку. А коли дитя підросло, знов із радістю увійшла у свою стихію. Вона запросто може розказати, навіть доступніше за університетського професора, як робиться діагностика кишково-шлункового тракту, що бачить прилад у разі ерозії, виразки чи гастриту та що не «вловлює» рентгенологічний апарат, які наслідки гострих болів черевної порожнини, прямої чи товстої кишки і таке інше. Цікаво розповідає про колоноскопію, де також знає все підряд. І дуже дякує творцям, які додумалися до сучасніших пристроїв – ковтаючи зонд, хворі, звісно, спершу їх проклинають. А коли встановлено діагноз, і недужому стає краще – готові руки цілувати умільцям.

Із задоволенням розповідає пані Олена про тонкощі своєї роботи. Вона щира й тоді, коли зайшла мова про лікарів, медсестер, із якими подружилися на все життя. Насамкінець запитую, куди ж піде така молода пенсіонерка? Усміхнулася та відповіла: туди, куди зараз поспішають усі – до Європи. Саме там працює її донька, володарка дипломів про середньо-спеціальну та вищу освіту в Ужгороді, Києві та Братиславі. Зізналася: медсестринських грошей катастрофічно не вистачає, і аби щось додому придбати, вікна в хаті поміняти, аби холодильник не був пустий, нормально вдягатися та виглядати не гірше за інших свалявських ровесниць, треба їхати на заробітки.

Ось такий вийшов портрет новоспеченої медсестри-пенсіонерки, котра ендоскопії служила віддано та чесно і яку ще довго будуть згадувати сотні й тисячі вдячних пацієнтів. Та, попри все, струна ностальгії пронизувала її жіноче серце й руки, які так не хотіли змиритися, що доведеться востаннє зачиняти двері ендоскопічного кабінету Свалявської районної лікарні.

Юрій МИХАЙЛИШИН


Розробка сайтів в Ужгороді

Розробка сайтів у Хусті


Телефонуйте сьогодні:

+38 050 7000 736

+38 098 311 9070

Гарантійне обслуговування, адміністрування, просування, технічна підтримка

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Loading...