Опубліковано: 12.02.2018. Переглядів: 221


Трансформація в Європу продовжується… Постала потреба у відкритті нових пунктів переходу

vizy_lviv_proua_comСтворення нових робочих місць для населення, котре потерпає від їх відсутності, спонукає до нових напрямів діяльності місцевої влади. Українська сторона готова за свій рахунок створити прикордонний перехід «Уліч — Забрідь» у Великоберезнянському районі…

Губернатор Геннадій Москаль був кілька разів на місці, підтримав починання директора Ужанського національного природного парку Віктора Бирковича. Останній — кандидат наук з державного управління, хоче на практиці створити туристичне районування європейського зразка в нас. Адже туристичні гранти Європи в Україні слабо освоюються. Пан Биркович — директор указаного парку з 2014 року. Потерпає думкою, що Закарпаття має тримати пріоритет у туризмі в усіх його різновидах, як і Швейцарія. А то на словах усе мовиться, що наш край — друга Швейцарія, але далі слів справа часто-густо не йде. Ми ж маємо створити туристичний продукт для міжнародного ринку, який наповнить і державну казну України.

Для повного кільця циркуляції туристів потрібен відтак буде і перехід «Лубня — Волосате». Тоді й виникне повноцінний туристичний продукт, пов’язаний із харчуванням у нових «крапках» місцевих підприємців, а також із реалізацією різних неповторних взірців ужиткових промислів. Це потенційно прибавить нові робочі місця, а відтак і податки в казну на досі економічно нерозвинутих територіях.

Дійсно, депресивну територію Великоберезнянського району нічим магістрально не розвинути, крім туризму. В близькій же Польщі доведені до філігранності різні форми туристичних дійств.

Приміром, велосипедного. Ми маємо сприяти близьким країнам, до яких прагнемо всією душею, в створенні екологічних переходів, без двигунів внутрішнього згоряння. Система європейських цінностей полягає ж наразі в балансі між природою та людиною, розвої на цьому грунті туризму та рекреації. Це, на думку В.Бирковича, потужний інструмент держави для підтримки економічно ослаблих територій. Нормалізація розвитку всіх регіонів відбудеться саме завдяки цьому.

Сам Бог створив нам для цього умови. Село Забрідь до близького від нього Ужка межує зі Словацьким національним парком «Полоніни». До кордону там лічена відстань, лише кілометр треба заасфальтувати. А потім займатися загальноприйнятим європейським бізнесом. Як не зробити цей кілометр задля народного щастя?

Держава вповні підтримує такі місцеві наміри. Обговорення пройшло, скажімо, на 13-му засіданні українсько-словацької міжурядової комісії з питань транскордонного співробітництва.

У заході взяли участь представники Державної фіскальної служби України Андрій Рахуба — директор департаменту матеріального забезпечення та розвитку інфраструктури ДФСУ та Сергій Дуран — начальник управління матеріального забезпечення Закарпатської митниці ДФС.

Дане засідання тривало два дні, 21 та 22 листопада, у Земплінській Шираві Словаччини. Головний контекст — розвиток прикордонної інфраструктури на українсько-словацькому кордоні, модернізація та реконструкція пунктів пропуску, чим і переймається Віктор Биркович. Йшлося насамперед про збільшення числа пасажирів після скасування візових вимог для громадян України, через що виникла нагальна потреба в прискоренні контрольно-перевірочних процедур на існуючих пунктах пропуску і відкритті нових.

За словами представників Пряшівського самоврядного краю, у рамках програми ENI Прикордонного співробітництва Угорщина — Словаччина — Руиунія — Україна на період 2014 — 2020 років, вони подали заявку на проект модернізації дороги ІІ-588. У цей сенс включається і реконструкція двох основних мостів. Затим це необхідне сполучення буде виконувати транспортні функції в зв’язку з плановим відкриттям пункту пропуску «Уліч — Забрідь» згідно твердженню словацьких колег.

Як розповів Сергій Дуран, начальник управління матеріального забезпечення Закарпатської митниці ДФС, під час засідання зазначалося: «Державною програмою розвитку транскордонного співробітництва на 2016 -2020 роки, яка ухвалена Урядом України в 2016 році, передбачене здійснення заходів щодо відкриття міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Уліч — Забрідь» на українсько-словацькому кордоні. Він сказав: «Ми готові побудувати спільний пункт пропуску «Уліч — Забрідь» на території України, візьмемо на себе витрати, пов’язані з його побудовою».

Учасники заходу домовились, що Пряшівський самоврядний край підготує і направить проект своїх пропозицій під’їзної дороги «Уліч — державний кордон» з урахуванням питання її фінансування та часу запуску будівництва, а Україна забезпечить здійснення заходів щодо відкриття цього міжнародного пункту пропуску.

Крім того, під час засідання комісій, українська та словацька сторони заявили, що готові погодити проект Протоколу між Кабінетом Міністрів України та Урядом Словацької Республіки про внесення змін і доповнень до Угоди між Урядом України та Урядом Словацької Республіки про пункти пропуску через спільний державний кордон стосовно запровадження пішохідного та велосипедного руху на українсько-словацькому кордоні «Ужгород — Вишнє Нємецьке». Фахівці Закарпатської митниці ДФС зазначають, що 2018 році здійснять на пункті пропуску «Ужгород — Вишнє Нємецьке» необхідні інфраструктурні зміни, що зробить можливим пропуск та оформлення пішоходів і велосипедистів.

Отже, всі умови для транскордонного розвитку є. У 2007 році праліси на території Словаччини і України включені до списку ЮНЕСКО «Букові праліси Карпат». У 2013 році до списку світової спадщини ЮНЕСКО внесена церква св. Архангела Михаїла в селі Ужок Великоберезнянського району.

Недарма ж на згаданому 13-му засіданні Українсько-Словацької міжурядової комісії з питань транскордонного співробітництва директор Ужанського національного природного парку Віктор Биркович зазначав щодо поліпшення співпраці в природоохоронному та науковому напрямах між Ужанським НПП (Україна) та НП «Полоніни» (СР) у рамках тристороннього біосферного резервату «Східні Карпати»:.

—Великоберезнянський район Закарпатської області України є на теперішній час одним із найбільш дотаційних регіонів краю. Площа району становить 809 квадратних кілометрів, населення 26,5 тисяч осіб. Так склалось історично та географічно, що цей регіон не є промисловим. Але, завдяки унікальним об’єктам природної та культурної спадщини, які включені до міжнародних списків ЮНЕСКО, наявності Ужанського національного природного парку, вдалому розташуванню біля кордонів двох країн Європейського Союзу, відсутністю чинників, які забруднюють навколишнє природнє середовище, даний регіон є надзвичайно цікавим для розвитку туристичної сфери в спільних інтересах України та Європи.

…До речі, на межі українсько-словацького кордону свого часу впав найбільший в Європі метеорит Княгиня. В 2016 році, під час урочистих заходів до 150-річчя його падіння, був підписаний Меморандум створення міжнародного парку «Зоряне небо» в межах транскордонного біосферного резервату «Східні Карпати». Це дає імпульс до нового виду туризму — астротуризму.

В 2015-2017 роках Ужанський НПП (Україна) та НП «Полоніни» Словаччина) стали учасниками міжнародного грантового проекту «Охорона природи як можливість для регіонального розвитку», спільно фінансованого з Норвезького фінансового механізму та державного бюджету Словацької Республіки. А ще, відповідно до Партнерської Угоди, в рамках проекту профінансоване будівництво малих архітектурних форм для розвитку туристично-рекреаційної інфраструктури на території Ужанського НПП та НП «Полоніни». Це вже дало можливість створити належні умови для прийому туристів та розвитку транскордонного екологічного туризму. Така співпраця, звісно, сприяє регіональному соціально-економічному розвитку.

Щодо реалій цього дня, то зі сторони Польщі Бешадський національний парк щороку відвідує близько мільйона туристів. Вони мають можливість побувати у Національному парку «Полоніни» (СР) в районі Уліча, Нової Седлиці та інших прикордонних із Україною населених пунктів Пряшівщини. Одначе, на територію Ужанського національного природного парку ці туристи не потрапляють, оскільки відстань туристичної мандрівки збільшується до шістдесяти кілометрів замість можливих трьох при умові відкриття пункту пропуску «Уліч — Забрідь».

…Тому конструктивні зусилля обласної влади стосовно цього напряму регіонального розвитку безумовно працюють на Україну. І це один із векторів налагодження нашого практичного, а не віртуального зв’язку з Європою.

Василь ЗУБАЧ


Розробка сайтів в Ужгороді

Розробка сайтів у Хусті


Телефонуйте сьогодні:

+38 050 7000 736

+38 098 311 9070

Гарантійне обслуговування, адміністрування, просування, технічна підтримка

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Loading...