Опубліковано: 11.08.2017. Переглядів: 767


Машини з іноземними номерами: Чи ризикують влетіти в копієчку закарпатські «пересічники»?

images_13Вищий адміністративний суд України днями виніс перше остаточне рішення щодо водія автомобіля з іноземними номерами. Чоловік мусить сплатити штраф – 420 тисяч гривень, а машину конфіскували.  

Обставини справи такі: 17 березня 2015 року громадянин Азербайджану ввіз на територію України автомобіль «Ford Tourneo» в режимі тимчасового ввезення до одного року.

Однак було встановлено, що цим автомобілем упродовж року насправді керував громадянин України. При ньому була довіреність на право використання транспортного засобу на території України.

Вищий суд ухвалив, що громадянин України зобов’язаний сплатити 420 тисяч гривень — це 300% від несплаченої суми митних платежів. А в деяких випадках суди нижчого рівня призначали ще більші штрафи — наприклад, у рішенні Київського апеляційного адміністративного суду йдеться про 1,682 мільйона гривень.

За що саме накладають такі штрафи? І чи ризикують влетіти в копієчку так звані «пересічники»?

Про це ми запитали Олега Назаренка, генерального директора Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів та дилерів.

— Є дві категорії водіїв, яких суди штрафують. Перші — це ті, хто ввіз автівки транзитом. Законодавство передбачає, що резиденти, тобто громадяни України, можуть в’їхати на машині в режимі транзиту на територію України максимум на 10 днів.

Тобто, на митниці особа чітко декларує мету ввезення — «транзит» і зобов’язується протягом цього часу вивезти автівку за межі країни. Якщо цього не зроблено, то, відповідно до Митного кодексу, на таку особу накладають штраф у розмірі 8,5 тисячі гривень із зобов’язанням вивезти автівку за межі митної території України.

У базі даних митниці дані про особу є, тож вони інформацію відслідковують. Якщо нема вивезення — виноситься митна постанова, яку направляють до суду.

Зараз почастішали випадки, коли хитрі українці домовляються з якимось сусідом чи бабусею, платять декілька сотень гривень винагороди й під час ввезення автівку оформляють на їхнє ім’я. А потім водій вчасно не виїхав — але митну постанову винесуть на того, чиї дані є у базі — і за винагороду в якихось 200 гривень пенсіонерка повинна сплачувати потім 8,5 тисячі.   Друга категорія — водії тимчасово ввезених автомобілів. Тут теж є свої нюанси.

— Які ж особливості такого ввезення?  

— Тимчасове ввезення передбачає ввезення автомобіля на територію України нерезидентом, тобто негромадянином України. Зазвичай використовується іноземець, так званий “верблюд”, який ввозить, передає автомобіль своєму українському спільникові, а той вже продає комусь іншому. Іноземець, отримавши свою винагороду, повертається додому.

Але тут є одна важлива деталь. Згідно зі статтею 380 Митного кодексу України, нерезидент не може передавати такий автомобіль в користування! Тож якщо українець попадеться на такій машині, його дії розцінюють як ухилення від сплати митних платежів.

А штраф за таке порушення, відповідно до Митного кодексу України, становить 300 відсотків несплаченої суми митних платежів, а це може бути і 400 тисяч гривень, і мільйон, залежно від марки та моделі автомобіля. Причому є ще й зобов’язання вивезти автомобіль з України.

Використовують ще таку схему. Українці відкривають через підставних осіб іноземну, наприклад литовську, фірму, реєструють на неї автомобілі, а потім за тисячу — півтори євро пропонують пакет документів. Нібито громадянин України працює у цій фірмі, приїхав сюди у відрядження і все таке… Документи гарні, з печатками, люди їм вірять.   Але потім такого громадянина виявляють і виносять митну постанову за ухиляння від сплати мита. Він у суді намагається щось довести, показує цей куплений пакет документів — та в результаті отримує багатотисячний штраф у розмірі отих 300 відсотків несплаченої суми митних платежів.

— Чи можна якось уникнути цього штрафу?  

— Роблять у цих випадках так — кажуть, що не знають, що автомобіль ввезений з ухиленням від сплати митних платежів, просто їм дали на ньому поїздити. Водія тоді відпускають без сплати штрафу, автомобіль поміщають на арештмайданчик. Автомобіль втрачений, але штраф хоча б не треба платити.

— А хто має право штрафувати за такі порушення?  

— Законодавством передбачено, що за порушення митних правил постанови складають працівники митниці.

— Як же митникам стає відомо, що десь їздить автомобіль, за який не сплачене мито?  

— З транзитними все зрозуміло. Інформація у митників про те, що автівку не вивезли, є, і адреса особи є. З другою категорією трохи інакше. Будь-який автомобіль на іноземній реєстрації, ввезений на термін понад 60 днів, повинен бути зареєстрований у сервісному центрі МВС протягом 10 днів. Тобто, іноземець заїхав, зареєстрував авто в сервісному центрі, здав свої номери, отримав тимчасові українські. Виїжджає — здав тимчасові, отримав свої.

Стаття 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення забороняє експлуатацію транспортного засобу, не зареєстрованого у встановленому порядку. Нею й керуються поліцейські, коли складають протоколи на водіїв автомобілів з іноземною реєстрацією.

Звичайно, проблемно, щоби поліцейські, виявивши таке авто, чекали, коли приїде працівник митниці. Але митники вираховують такі автівки та дізнаються дані їхніх водіїв якраз за цими протоколами й вже відпрацьовують їх на предмет порушення митних правил.

Віктор ДУДАР, Експрес

Підпишіться на «Дзеркало Закарпаття» у соцмережах: Фейсбук та ВК.


Розробка сайтів в Ужгороді

Розробка сайтів у Хусті


Телефонуйте сьогодні:

+38 050 7000 736

+38 098 311 9070

Гарантійне обслуговування, адміністрування, просування, технічна підтримка

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Loading...