Опубліковано: 17.06.2017. Переглядів: 318


Як закарпатці будували Донбас

gisemДирективами третьої й четвертої п’ятирічок у СРСР було намічено в найкоротший термін відбудувати зруйнований війною Донбас, звести нові шахти й заводи, доменні печі, сталеплавильні комбінати, коксохімічні фабрики та інфраструктуру для проживання робітників і обслуговуючого персоналу. Своїми спогадами про перебування на сході України ділиться з читачами Павло Іванович Фішер.

Донбас мав стати найбільшим центром індустріалізації в усьому Радянському Союзі. Для цього потрібна була не тільки кваліфікована, а й проста робоча сила, а її на Донбасі не вистачало. І тоді газети та радіо почали запрошувати робітників на будівництво, обіцяючи навчання, належні умови праці й хороші заробітки. Але ті, що поїхали, зустрілися з протилежним: проживали в гуртожитках, у шахтах – ніякої механізації, видобувади вугілля відбійним молотком і лопатою, на наземних роботах – кирка, лопата і так звана «тачка». До того ж орудували банди з місцевих, які відбирали гроші й одяг. За те, що не хотів віддати фуфайку, поплатився життям наш земляк – виходець із села Тур’я-Бистра Петро Плакош, загнаний примусово на Донбас. Учнів та робітників, які покинули там навчання або роботу, ловили, судили (від трьох до п’яти років примусової роботи), нерідко направляли в шахти Воркути. Повернувшись у рідні місця, люди, щоб не потрапити до суду, ховалися по лісах, ночували в колибах пастухів.

Тоді влада вирішила примусово поставляти робочу силу на Донбас, для цього залучалися місцева влада, міліція та органи НКВД. Від енкаведистів постраждали двоє тур’є-бистрянських хлопців, які не бажали їхати на роботу. Петру Плавайку куля прошила плече й зачепила шию, Михайлу Дешку перебила стегно, він став інвалідом. В обох випадках силовики стріляли на поразку. Плавайка вилікували, а потім відправили у Воркуту.

Розкажу, як сам потрапив на Донбас. Осінь. Село шуміло, як розбурханий вулик. Майже щотижня енкаведисти робили облави. Я старався не показуватися на людях – більше в лісі. Був 1950 рік, уже вивезли з Тур’ї-Бистрої на примусові роботи наших односельців: Василя Василину, Юрка Малюка, Петра Плакоша, Петра Свистака, Михайла Білея, Івана Микульцю, Дмитра Вачилю, Миколу Ключковича, Юрка Бабуку, Петра Бабуку та інших. Нарешті облави закінчилися, все затихло. На сільському клубі з’явилося оголошення, що в неділю відбудуться танці. Молодь прийшла, а енкаведисти з міліцією оточили клуб… Більшість хлопців повтікали. Затриманими виявились я, Василь Диянич і Михайло Петрішка. Нас привезли в Перечин у військкомат, до ранку паспорти були готові. У Мукачеві зібрали затриманих із декількох районів, вантажними вагонами привезли у Львів. Там уже був ешелон із одинадцяти вагонів, у якому нас відправили в Харків, а потім – у Горлівку Сталінської області, де всіх посортували по групах, залежно від зросту й ваги. Моя група залишалася в училищі в Горлівці – будівельники. решту розібрали по інших містах.

Нас одягли в форму училища, й ми вже не були вільними. Після нетривалого навчання працювали як практиканти під наглядом інструкторів, бо ж усі малолітні. Називали нас «западниками». І таких було дуже багато, десятки тисяч. На будівельних майданчиках усюди лунала українська мова. Я набув спеціальності теслі-опалубника і працював у Ворошиловську (нині Альчевськ) на будівництві доменних печей. Мої побратими-закарпатці трудилися по різних спеціальностях: у Дебальцеві, в Авдіївці зводили коксохімічний комбінат, у Горлівці – шахту №113, яка мала назву Закарпатська, тощо. Будували житло й заселяли його, але з часом із різних причин звільняли, а натомість заселялися прибулі невідомо звідки російськомовні мешканці.

Зі мною пліч-о-пліч працювали Гавриляк із В. Березного, Шершун із Т.-Ремети, Комовці з Ужгорода, Федько і Русин зі Сваляви.

Тобто добровільно чи примусово, але закарпатці таки доклалися до розбудови Донбасу.

Записав
Ілля МУРОМЕЦЬ, НЗ

Підпишіться на «Дзеркало Закарпаття» у соцмережах: Фейсбук та ВК.


Розробка сайтів в Ужгороді

Гарантійне обслуговування - 1 рік, адміністрування, технічна підтримка

Телефонуйте сьогодні:

+38 050 7000 736

+38 098 311 9070

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Loading...